18 YAŞ ALTI İÇİN GSS

18 YAŞ ALTI İÇİN GSS

18 Yaş Altı İçin GSS Sorgulama Yapılır Mı?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 18 yaşından küçükler için bir uygulama getirilmemiştir. Yani demek oluyor ki 18 yaş altı için GSS sorgulama işlemi diye bir sorgulama sistemi yoktur. Çünkü 18 yaşını geçmemiş bireyler ailesi bünyesinde görünmektedir. Bunlar için bir borç gözükmesi mümkün değildir.

18 yaşını geçen erkek bireyler, eğer öğrenci değillerse ve başka bir sigorta kapsamında gözükmüyorlarsa Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınırlar ve belirli bir prim ödeme zorunluluğu altına girerler. Kadın vatandaşlarımız için bu baba ocağından çıktığı andan itibaren başlar. Durumu olmayan vatandaşlarımız için ise bir gelir testi uygulaması olması gerekmektedir. Gelir testi kapsamında durumu olmayan vatandaşlarımızın primlerini devlet ödemektedir.

Sonuç olarak 18 yaş altı için GSS durumu olmamaktadır. Çünkü onların primleri devlet tarafından yatırılmaktadır. Ta ki 18 yaşını doldurana kadar. Sonrasında öğrenci olmazlar ise prim işlemektedir. Öğrenci olan vatandaşlarımız ise borçlarını sildirmek için bir SGK binasına gidip öğrenci belgelerini göstermek zorundadırlar.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz


− 8 = bir