Bağ-Kur

ekledi.

Yorum Yaz

152 kez incelendi.

BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

Her çalışan vatandaşın hayali ileride yaşlandığı zaman geçim sıkıntısı çekmemek ve rahat bir yaşam sürmektir. Bu ideal doğrultusunda da emeklilik başvurusunda bulunurlar. BAĞ-KUR ‘a bağlı olan ve bu kurum çatısı altında hizmet vermekte olan sigortalı çalışanlar emekli olabilmek için prim öderler. Bu primleri ödeyen vatandaşların aklına birtakım sorular geliyor olabilir. Bu sorular ne zaman emekli olabilirim emekli maaşım ne kadar olacak gibi konularda olabilir. Bizlerde bu yazımızda sizlere BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. BAĞ-KUR Emeklilik hesaplama işlemi yani emeklilik yaşı kadın ve erkeğe göre değişmektedir. Bizlerde iki başlık altında hem erkek hem kadın vatandaşlarımız için BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemini nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız.

Erkekler İçin BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı

Türkiye Cumhuriyeti’nde sigortalı erkek çalışanlar emeklilik hayalleri için en az 25 yıllık hizmet sürelerini tamamladıkları halde 44 yaşlarına geldikleri takdirde emekli olabileceklerdir. Bunun yanında hizmet sürelerini doldurmaları için 22 yıldan daha fazla bir süre olan vatandaşlarımız ise ancak 60 yaşlarına geldikleri takdirde emekli olabileceklerdir. Bu şartlara göre BAĞ-KUR emeklilik hesaplama yapılacaktır. Bu yüzden BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemi için bu bilgiler bilinmelidir.

Kadınlar İçin BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı

Türkiye Cumhuriyeti ‘nde sigortalı olan bayan çalışanların emekli olabilmeleri için yirmi yıllık hizmet sürelerini doldurmalarına iki ve ya daha az yıl kamış olanlar 40 yaşlarına geldiklerinde emekli olabileceklerdir. Eğer yirmi yıllık hizmet sürelerini doldurmalarına 17 yıldan daha fazla bir süre kalmış ise bayanlar ancak 58 yaşlarına geldikleri zaman emekli olabileceklerdir.Bu şartlara göre BAĞ-KUR emeklilik hesaplama yapılacaktır. Bu yüzden BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemi için bu bilgilerin bilinmesi gereklidir.

BAĞ-KUR Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bu işlemi SGK‘nın geliştirdiği E-SGM sistemi üzerinden yapabilirsiniz. BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz BAĞ-KUR emeklilik hesaplama linkine tıklayınız. Karşınıza “4B Emeklilik Uygulaması” sayfası gelecektir. Bu sayfada ilk olarak yapmanız gereken emeklilik türünüzü seçmek. Ardından cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi de eksiksiz bir şekilde giriniz.

Eğer BAĞ-KUR emekliliğiniz için maluliyet ve erken yaşlanma gibi bir durumunuz söz konusu ile aşağıda kısıma bunları ekleyiniz. Tamamı 3201 Sayılı Kanuna Göre yurtdışı Borçlanması kısmını da isteğinize göre doldurunuz. Bu işlemlerden sonra ise “TAMAM” seçeneğine tıklayınız. Tüm bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

BAĞ-KUR Emeklilik Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz


8 − = bir