ENGELLİLER İÇİN GSS

ENGELLİLER İÇİN GSS

1 Ocak 2012 tarihinde GSS sistemine geçildikten sonra vatandaşlarımız 2 yıl gibi uzun bir süre zarfı geçmesine rağmen bu sisteme uyum sağlayamadı. Bunun yanında bazı özel durumları olan ve işlemleri daha ayrıntı içeren dolayısıyla daha karışık olan yurttaşlarımız, GSS işlemlerini gerçekleştirme konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Engelliler için GSS sistemi de büyük sorunlar teşkil etmektedir.

Engelliler İçin GSS Primi Ödenmesi Gerekiyor mu ?

Ülkemizde engelliler için GSS kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş şartlar içerisinde Genel Sağlık Sigortası prim ödemesini gerçekleştirmiyorlar. SGK, 2022 engelli maaşı alan engelliler için GSS primi ödemesinin gerekli olmadığını belirtiyor. Fakat bu işlem için engelli olan vatandaşı, tekrardan %60 ve üzeri engelli raporu alımı için hastaneye gönderiyor.

Yaşanan başka bir sıkıntı da ülkemizde 2022 engelli maaşı alan engelli vatandaşlarımızın sayısının çok az olmasıdır. 2022 engelli maaşını alamayan vatandaşlarımız için gelir tespiti uygulaması ile birlikte, evde bulunan kişi başına düşen gelir oranına göre engelliler için GSS primi ödeyeceği ya da ödemeyeceği, ödeyecekse ne kadar prim ücreti ödeyeceği gibi belirlemeler gerçekleştirilebilir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz


9 × = seksen bir