GSS BORÇ AFFI

GSS BORÇ AFFI

GSS Borç Affı Düzenlemesi

2014 yılı itibarı ile mecliste yeni düzenlemeler konuşulmaya başlanmıştır. Bu düzenlemelerden birisi de GSS borç affı konusudur. Bu konu da, torba yasa tasarısı içinde bulunmaktadır.

Torba Yasadaki Yeri

2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak, BAĞ-KUR ve Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara af düzenlemelerinin de torba yasanın içerisinde düzenlenmesi bekleniyor. GSS ile kamu kurumlarında veya özel sektördeki sigortalı çalışanların prim borçları 6 milyar TL’ye kadar çıkmasına karşın GSS borç affı çalışmalarına torba yasa içerisinde başladı. Bu çalışma içinde gelir testine gidilmez ise her ay için üst düzey olan 257 lira prim borcu birikiyor. GSS borç affı kapsamında 550 bin sigortalı yer alacak.

GSS Borç Affı Kapsamı

Eğer sigortalılar bu kapsamda kendilerine verilen 3-4 aylık süre içinde gelir testine girmeleri durumunda gelirlerinin durumuna göre prim ödeyebilirler. Sigortalının geliri asgari ücretin 1/3′den az olması durumunda GSS primleri devlet tarafından tahsil edilecek ve geçmiş borçlar silinecektir. Bu şekilde SGK, GSS borç affı tasarısıyla 4 milyar TL’lik alacağını yeniden düzenlemiş olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz


6 − = dört