GSS GELİR TESTİ

GSS GELİR TESTİ

Bu yazımızda sizlere GSS gelir testi hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanmış olan GSS gelir testini geçtikleri taktirde prim ödeme durumu olmadan sağlık güvencesine sahip olabilecekleri bir imkan sunulmuştur.

1 Ocak 2012 tarihi itibari ile yeşil kartlı vatandaşlarımızda Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı.

GSS Gelir Testi Ne İçin Yapılır?

GSS gelir testi bazı durumlarda yapılır. Bir başkası aracılığı ile yardım alanlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelirlerini alanlar, prim ödemeksizin sağlık güvencesinden faydalanırlar. Sigortalıların GSS primi, kuruma bildirilen kazançların üzerinden alınmaktadır. Fakat kişi kurumdan bir gelir almıyorsa, bakmakla sorumlu olduğu çocuğu, anne ya da babası varsa onlar üzerinden sağlık yardımı alamayan 4/A – 4/B – 4/C ya da isteğe bağlı olarak sigorta kapsamında sigortası da olmayan kişilerin, Genel Sağlık Sigortalısı olması zorunludur ve SGK bu kişileri otomatik olarak GSS kapsamına almaktadır.

Daha sonra bu kişilerin prim ödeyip ödemeyeceği ve eğer ödeyeceklerse ne kadar ödeme yapacaklarının bilinmesi için, bunların aylık kazançlarının tespit edilmesi gerekmektedir. GSS’li sayılan kişiler için kurum tarafından belirlenen test yöntemleri ve veriler kullanılıp tespit edilen aile içindeki gelirin, kişi başına düşen aylık tutarına göre asıl kazancın belirleneceği düşünülmüştür. Bu duruma göre de SGK’nın otomatik olarak GSS kapsamına aldığı kişiye GSS kapsamına alındığına dair bir yazı göndererek, bir ay içinde GSS gelir testi için başvuruda bulunması gerektiğini yazısında anlatmalı ve bildirmelidir. Yani GSS gelir testi ve tespiti buna dayanmaktadır.

GSS Gelir Testi Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

GSS gelir testi sonucunu öğrenmeniz için ilk önce size aşağıda verdiğimiz linke tıklayınız. Bu sayfadan T.C. kimlik numaranız ve kimlik bilgilerinizi kullanarak GSS gelir testi sonucunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sayede vatandaşlar prim ödeme zorunluluklarının olup olmadığını öğrenebilecekler.

GSS Gelir Testi Sonucunuzu Öğrenmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz


+ üç = 4