GSS İPTAL ETMEK

GSS İPTAL ETMEK

Türkiye’deki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamı altına alınması amacıyla yapılan ve bunun için yürürlüğe giren GSS kimi zaman vatandaşların haberi bile olmadan borçlu olmalarına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda vatandaşlar GSS iptal etmek amaçlı itirazlarda bulunabilir. Ancak bu gibi durumlarda vatandaşların SGK’ya itiraz etme hakları doğar ve GSS iptal etmek amaçlı işlemi gerçekleştirebilirler. Erkek çocuklarda 25 yaş sınırı varken, kızlarda bu durum söz konusu değildir.

GSS İptal Etmek Amaçlı SGK’ya İtiraz Etmek

Eğer geçerli bir nedeniniz varsa GSS iptal etmek amaçlı itirazda bulunabilirsiniz.

Kimler GSS İptal Etmek Amaçlı İtirazda Bulunabilir?

SGK’da kanun değişikliği dolayısıyla 25 yaşından küçük olan erkek veya kız öğrenciler SGK tarafından borçlu çıkarılıyorlar. Ancak bu durum da öğrencilerin SGK’ya öğrenci olduklarını bildirmemelerinden kaynaklanıyor. Öğrenciler düzenli olarak her sene SGK’ya öğrenci belgelerini götürmelidir. Bu işlemi düzeltmeleri ve SGK’ya bildirmeleri halinde geçmişe yönelik borçları da çıksa bunu düzeltme şansı doğuyor ve GSS iptal etmek amaçlı başvurularda bulunabiliyorlar.

Eğitimi için yurt dışına giden bir öğrenci, yurt dışından döndüğünde prim borcu ile karşılaşabilir. GSS iptal etmek amaçlı itirazda bulunması ve öğrenci belgesi ile birlikte yurt dışında olduğuna dair adres bildirmesi de gerekmektedir. Çünkü SGK, GSS kapsamına alacağı kişilerde resmi ikameti dikkate almaktadır. Yurt dışında kaldığınız süre içinde ikameti yurt dışına aldırmanız GSS prim borcunuzun çıkmasını engelleyecektir. Ancak bunun gibi durumlarda GSS iptal etmek amacıyla itirazlarda bulunabilirsiniz.

Geliri 313 TL’den az olan vatandaşların gelir testine girmeleri gerekir ancak Kaymakamlıklar aracılığıyla yapılan gelir testine başvurulmaması durumunda yine GSS prim borcu çıkmaktadır. Ancak bunun gibi durumlarda GSS iptal etmek amaçlı dilekçe ve durumu ispatlayan ekler ile başvuru yapılmalıdır. Herhangi bir sonuç alınmaması durumunda ise en azından işletilen faizlerin silinmesi amaçlı İş Mahkemeleri’ne başvuruda bulunabilirler.

Bu durumların haricindeki durumlarda ise GSS iptal etmek söz konusu dahi olamaz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz


beş − 2 =