GSS İTİRAZ DİLEKÇESİ

GSS İTİRAZ DİLEKÇESİ

GSS İtiraz Dilekçesi Nasıl Çıkmıştır?

Her T.C. vatandaşının sosyal güvence altına alınması için düzenlenip yenilenerek uygulamaya konulan sistem Genel Sağlık Sigortası sistemidir. Bu sistem sayesinde her T.C. vatandaşı Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmiştir. Fakat bu yeni uygulamaya geçilmesiyle beraber vatandaşların GSS prim ödemeleri hususunda sorunlar yaşadığı görülmektedir. Bu tür sorunların çıkmasıyla GSS itiraz dilekçesi kullanımı başlamıştır.

Hangi Durumlarda GSS İtiraz Dilekçesi Kullanılır?

Öğrenim görmek ve eğitimini devam ettirmek için yurt dışında bulunmak zorunda olan öğrenci, orada kaldığı süre bittikten sonra döndüğünde GSS prim borcu ile karşılaşabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak isteyen öğrenciler yurt dışında kaldığı süre boyunca adres bildirimi yapmaları gerekmektedir. Çünkü SGK, GSS kapsamına alacağı kişilerin resmi ikamet adreslerini dikkate almaktadır. Fakat böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda GSS prim borcuna itiraz hakkı verilmiştir. Bunun içinde GSS itiraz dilekçesi yazılır. Bu zaman aralığında yurt dışında ikamet ettiğinizi belgeleyip göstermeniz gerekmektedir. Fakat bu durumdan kız çocuklarda yaş sınırlaması yokken erkek çocuklardan 25 yaşına kadar GSS primi alınmaz. Anne ve babalarının üzerinden sigortalı olmaya devam ederler.

Geliri 313 TL’den az olan kişiler gelir testine girmeleri gerekmektedir. Bu gelir testine girilmemesi durumunda GSS prim borcu oluşmaktadır. Bu durum karşısında da prim borcuna itiraz hakkı bulunmaktadır. Bunun içinde GSS itiraz dilekçesi yazılır. GSS itiraz dilekçesinde durumu açıklayan belgeler ile başvuru yapılmalıdır. GSS itiraz dilekçesi yazdıktan sonra istenilen sonucun alınamaması durumunda faizlerin silinmesi için İş Mahkemelerine başvuru yapılır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz


× üç = 15