GSS PRİM ÖDEME

GSS PRİM ÖDEME

Genel Sağlık Sigortası uygulaması ile gelen birçok kolaylığın yanı sıra birçok sorun da beraberinde gelmiştir. Bu sorunların en başında gelen ise GSS prim ödemedir. Gelir testi yapılan kişilerin GSS prim ödeme hususunda kafaları karışıktır. Kişiler sosyal güvenceli bir işte çalışırken primleri işveren tarafından ödendiği için bu vatandaşlarımızın bu uygulama kapsamının içinde alınıp alınmayacağı ve daha bunun gibi birçok soru beraberinde gelmektedir. Tam bu noktada en çok sorulan sorular aşağıda verilmektedir. Bu sorular;

  • Sağlık hizmeti almamış bir kişinin GSS prim ödemek zorunda olup olmaması,
  • Bir tebligat yapılmadan bu uygulamanın içinde yer alıp alınamayacağı,
  • Gelir testi yaptırmadığım halde GSS prim borcumun olup olamayacağı,

Bu vb. sorular sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızın aklında olan başlıca sorulardır. GSS prim sorgulama yahut GSS prim ödeme işlemlerini yaparken kişiler ödemek zorunda oldukları prim borçlarını öğrendiğinde, bu miktar birçok kişiye sürpriz olmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken şey GSS zorunda bir sigorta türüdür. Bu sebebiyetle kişiler prim borçlarını ödemek zorundadır. Gelirleri GSS prim ödeme için yetersiz olan kişiler gelir testi yaptırıp bunu kanıtladıkları takdirde prim borçları devlet tarafından ödenir.

Tebligat konusunda yaşanılan karışıklık konusunda yapılabilecek pek bir şey yoktur. Gelir testi yaptırmadan önce prim borcu olan kişilerin durumu ile ilgili açıklamalar Genel Sağlık Sigortası uygulamasında belirtilmiştir. GSS prim sorgulamasını yapmamış kişilerin GSS prim ödemeleri konusunda sürprizlerle karşılaşmamaları için en kısa zamanda GSS prim ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerini öneririz.

Öğrenciler konusunda durum bu kadar karışık değildir. Öğrencilerin yapması gereken şey öğrenci belgeleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne giderek durumlarını güncellemeleridir. Peki GSS prim sorgulama ve GSS prim ödemelerinizi nasıl yapacaksınız?

GSS Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle size aşağıda vereceğimiz GSS prim ödeme linkine tıklayarak işe başlamalısınız.
  • Açılan sayfada sizden istenilen şeyler sırasıyla; Sorgu türünüz, sorgu tipiniz, sicil numaranız, güvenlik kodunda verilenleri ilgili yerlere doğru bir şekilde giriniz. Borç sorgula butonuna tıklayınız.

Böylelikle GSS prim ödeme işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınızdır.

GSS Prim Ödeme İşleminizi Gerçekleştirmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz


dokuz − = 5