Sosyal Güvenlik Kurumu

ekledi.

Yorum Yaz

105 kez incelendi.

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerliğini yapan er olarak ya da yedek subay okulunda okumuş olan sigortalının SSK mevzuatına göre askerlikte geçen süresi için SGK askerlik borçlanması hakkı tanınmıştır.

SSK askerlik borçlanması tutarı her altı ayda bir yenilenmektedir. SGK askerlik borçlanması hesaplama işlemleri asgari ücrete göre yapılmaktadır.

SGK Askerlik Borçlanması İçin Nasıl Başvuruda Bulunurum?

SGK askerlik borçlanması için Sosyal Sigortalar Kurumu’nun İl Müdürlüğü’nden alacağınız “SSK askerlik borçlanması” belgesini alıp, bağlı olduğunuz askerlik şubesine onaylatıp dosyanızın bulunduğu SGK İl Müdürlüğü’ne teslim edebilirsiniz. Bu şekilde işlemleriniz yapılmaya başlanacaktır.

SSK Kısmi SGK Askerlik Borçlanması

SGK askerlik borçlanmasının kısmi borçlanma adında bir uygulaması da mevcuttur. Sigortalı kişinin ölümü durumunda 5 yıl içinde borçlanma talebinde bulunabilme imkanı bulunmaktadır. 18 aylık askerlik yapan sigortalı kişinin 18 aylık askerliği içinde 3 ayını borçlanabileceklerdir.

SGK Askerlik Borçlanmasının Emeklilik Yaşına Göre Hesaplanması

Askere gitmeden önce kişinin SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’da girişi varsa bu emeklilikte prim gün sayısına etki eder. Kişi prim gün sayısındaki eksikliği tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilir. Kişinin askere gitmeden önce herhangi bir sosyal güvencesi yoksa sigortalı olduğu ilk zamandan itibaren askerlik yaptığı süre kadar emekliliği geriye çekilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz


dört + = 9