SGK MEDULA

SGK MEDULA

SGK medula; ülkemizde 01.09.2006 senesinden itibaren uygulanmakta olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamı içerisinde sigortalı sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilere sağlık hizmetleri sunucuları tarafından sağlanmakta olan sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak bu bilgilerin elektronik ortam içerisinden gönderilmesini amaçlayan bir sistemdir.

SGK Medula Sistemi Nedir ?

Genel Sağlık Sigortası ile hastaneler arasında fatura bilgilerinin elektronik ortamda toplanması ve geri ödenmesini sağlayan SGK medula sistemi; SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi sigorta kurumlarının tek bir kurum altında birleşmesini de sağlamıştır. SGK medula sistemi Genel Sağlık Sigortasının elektronik ortamdaki hizmet unsurudur.

Bunlar dışında SGK medula sisteminde yer alan eczane sistemi ile E-Reçete girişi yapılabilmektedir. Sağlık sisteminin internet üzerinden kontrol altına alınmaya çalışıldığı SGK medula sistemi ile vatandaşların hangi ilacı ne kadar kullandığı gibi tespitler yapılarak gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Sağlık kuruluşlarında girilen reçeteler sayesinde SSK medula sistemi dahilinde bulunan eczaneler kişiye verilen ilaçları görebildiği için işlemlerin doğruluğu ve hızı artırılabilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz


altı × = 36