SSK DOĞUM İZNİ

SSK DOĞUM İZNİ

Bu yazımızda çalışan bayanların SSK doğum izni üzerine bilmesi gerekenlere ulaşabilirsiniz.

SSK Doğum İzni Nedir?

SSK doğum izni, çalışan bayanlar için doğumdan önce 8 hafta doğum sonrası için de 8 hafta olarak uygulanmaktadır. Çalışan hamile bayanlar sigortalı olarak çalışıyorlarsa SGK doğum izni alabilirler. Çalışan bayanların doktorları uygun görüyorsa doğum öncesinde 2 hafta kalana kadar çalışabilirler.

Doğum öncesinde 2 hafta kalana kadar çalışan hamile bayan kullanmadığı bu izni doğum sonrasında kullanabilir. Yani bu süre doğum sonrasında kullanacağı izne eklenebilmektedir. Hesaplarsak durum bu şekilde olduğunda, hamile bayan doğum sonrasında 14 hafta izin kullanabilmektedir. Doktor raporuyla bu izin verilmelidir. Doktor tarafından verilen bu rapor iş yerine teslim edildiğinde hamile kadın SSK doğum iznine ayrılabilir. Çalışan hamile bayan toplamda 16 hafta izin kullanabilmektedir.

SSK Doğum İzni 24 Hafta Mı Oluyor?

SSK doğum izni süresi ile ilgili bazı çalışmalar yapılmaktadır. SSK doğum izni süresinin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 16 hafta yani toplamda 24 hafta yapılarak hamile bayana izin verilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmadaki amaç bebeğin anne sütünden daha uzun süre faydalanması ve annenin bebeğiyle daha uzun süre ilgilenmesidir.

Bunun dışında çalışan erkekler için de SGK doğum izni verilmektedir. Bu süre eşleri doğum yaptıktan sonra 3 gündür. Eğer çalışan erkek isterse ücretsiz izin de alabilir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz


+ 4 = onbir