SSK DOĞUM PARASI

SSK DOĞUM PARASI

SSK Doğum Parası Nedir?

Bayan çalışanlar bazı şartlarda, doğum yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik parası alırlar. Bu iş göremezlik parasına SSK doğum parası denir.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan bayanın SSK doğum parası alması için bazı şartlar vardır. Bu şart çalışan bayanın doğum öncesindeki 1 sene içinde en az 120 gün çalışmış olması gerekmektedir. Bu şart sağlanıyorsa kişi doğumdan sonra işyerinden alınan vizite kağıdı, doğum raporu, T.C kimlik, doğum yaptığına dair belge ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuru yapabilmektedir. Böylece kişi SGK doğum parasını alabilir.

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışan bayanın iş yerinden aldığı günlük ücrettin 3′te 2′si Sosyal Sigortalar tarafından karşılanmaktadır. SSK doğum parası sorgulama işleminizi yazının altında vermiş olduğumuz linke tıklayarak öğrenmeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için E-Devlet şifrenize ihtiyaç vardır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi edinebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra kimlik doğrulamanızı yapınız. Ardından T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Bu işlemlerden sonra sisteme giriş yapınız ve SSK doğum parası sorgulamanızı yapınız.

SSK Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen Linke TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz


sekiz × 3 =