Emeklilik

ekledi.

Yorum Yaz

181 kez incelendi.

SSK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

SSK NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

SSK ne zaman emekli olurum sorusunu soran günümüzde yaklaşık 5 milyon insan var. Ancak bu soruya cevap vermek için belirli şartların belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin, sizin yaşınızı ve prim ödeme gün sayınızı bile bilse biri sizin SSK ne zaman emekli olurum sorunuzu cevaplaması için ilk sigortalı olma tarihinizi öğrenmesi gerekmektedir. Sizlerin bu tür hesaplamaları yapmanız zor olacağından, sizler için yapılan hesaplama motorlarının nasıl kullanılacağını da yazımızda görebilirsiniz.

Emekli Olmak İçin İstenilen Şartlar

SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevaplanması için istenilen şartları üç tarihe ayırarak inceleyebiliriz.

8 Eylül 1999 Öncesi Sigortalı Bir İşe Başlayanlardan İstenilen Şartlar

SSK ne zaman emekli olurum sorusunu soruyorsanız ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girdiyseniz sizden istenilen prim ödeme gün sayısı yaş haddinden emekli olmak için 3600, normal emeklilik için ise 5000-5975 arasındadır. Kadınlardan emekli olmak için istenilen yaş 40-56 arasında değişirken, erkeklerde bu yaş 44-58 aralığında değişmektedir. Bu değişim emekli olma süreniz arttıkça değişmekte ve git gide artmaktadır. SSK ne zaman emekli olurum sorunuz için 1 Mayıs 2008 yılında yaşlar son sınıra erişecektir.

8 Eylül 1999-1 Mayıs 2008 Tarihleri Arasında Sigortalı Olanlardan İstenilen Şartlar

SSK ne zaman emekli olurum sorusunu soran ve bu tarihler arasında işe başlayanlar için kadınlardan istenilen yaş şartı 58, erkeklerden istenilen yaş şartı ise 60′dır. Yaş haddinden emekli olmak için istenilen gün sayısı 4500, normal emeklilik için istenilen yaş şartı ise 7000 gündür. Bu tarihlerden sonra SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevaplanması için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterlidir.

1 Mayıs 2008 Tarihinden Sonra Sigortalı Olanlardan İstenilen Şartlar

Bu tarihten sonra sigortalı olan ve SSK ne zaman emekli olurum sorusunu soranlar için yaş haddinden emekli olmak için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı devam etmektedir. Ancak 2036 yılında istenilen yaş sayıları yavaş yavaş artacak ve 2048 yılında hem kadın hem erkek için istenilen yaş 65 olacaktır. Yaş haddinden emekli olmak için istenilen gün sayısı 5400,  normal emeklilik için ise 7200 gün olacaktır. Yazımızın devamında SSK ne zaman emekli olurum sorusunun hesaplanmasını açıklayacağız.

Emeklilik Yılı Hesaplama

Emeklilik yılı hesaplaması yapabilmek için sizlere iki yol sunacağız. Bu yollardan birini seçerek SSK ne zaman emekli olurum sorunuzu cevaplayabilirsiniz.

E-Devlet Sitesi Üzerinden

SSK ne zaman emekli olurum sorusunu soran ancak E-Devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar için artık işlemleri yapmak çok kolay. Kendinize en yakın PTT şubesine giderek bir taahhütname imzalamanız gerekmektedir. Şifrenizi ilk alışınızda 2 TL işlem ücreti alınmaktadır.

 • SSK ne zaman emekli olurum sorusunu cevaplamak için öncelikle yazımızın sonunda bulunan linke tıklayınız.
 • T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız.
 • “e-hizmetler” adı altında bulunan Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan normal şartlarda SSK ne zaman emekli olurum seçeneğini tıklayınız.
 • SSK ne zaman emekli olurum için 4A seçeneğini ve hizmete başlama tarihinizi giriniz.
 • Sorgula butonuna tıkladığınızda SSK ne zaman emekli olurum sorunuz cevaplanmış olacaktır.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Emeklilik Hesaplama

SSK ne zaman emekli olurum sorunuzun cevaplanması için herhangi bir yere başvurmadan, sadece kimlik bilgilerinizle ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

 • SSK ne zaman emekli olurum sorunuzu cevaplamak için yazımızın sonunda bulunan linke tıklayarak sayfayı açınız.
 • T.C. kimlik bilginizi, nüfus ilinizi, cilt numaranızı, doğum yılınızı giriniz.
 • Güvenlik kodu kısmına karşısında, siyah bir metin üzerinde bulunan karakterleri giriniz.
 • Sorgula butonuna tıklayınız.
 • Karışına çıkan ekranın sağ tarafından hizmet bilgisini tıklayınız.
 • Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. SSK ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı için 4A’yı tıklayınız.
 • Bütün işlemleri gerçekleştirdiğinizde SSK ne zaman emekli olurum sorunuz cevaplanmış olacaktır.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz


+ 7 = onaltı